DIGITALEUROPE Summer Summit k tématu digitální odolnosti EU

AAVIT se zúčastnil Summer Summit DIGITALEUROPE 2022

Mezinárodní aktivity / DIGITALEUROPE

AAVIT se zúčastnil Summer Summit DIGITALEUROPE 2022

V úterý 20. 6. 2022 proběhl v Bruselu digitální Summer Summit DIGITALEUROPE. Jeho program byl rozdělený do tří panelů. Panel věnovaný digitální odolnosti EU uvedl prostřednictvím telemostu český vicepremiér Ivan Bartoš. Ve svém příspěvku se vyjádřil zejména k otázkám kybernetické bezpečnosti. Zmínil i posílení odolnosti malých a středních podniků a digitální legislativu, kterou bude Česko jako předsednická země Rady EU řešit. 

Česká republika se připravuje na svoji předsednickou roli. V digitální oblasti se to týká např. aktu o umělé inteligenci (AI Act) nebo aktu o čipech (Chips Act), jejichž projednávání se během příštích měsíců má zásadně posunout. Oba přitom mají potenciál přispět k odolnosti Evropy.

Válka na Ukrajině si vybírá svou daň i ve formě kybernetických útoků

Zvláštním tématem v rámci panelu o digitální odolnosti EU, jehož účastníkem byli také finský ministr dopravy a komunikací Timo Harakka a viceprezident Microsoft Casper Klynge, byla otázka války na Ukrajině.

Podle Klyngeho byla Ukrajina jako země již před začátkem války druhým největším cílem kybernetických útoků na světě. Válečná situace pak přinesla značné prohloubení těchto útoků. Na druhou stranu přinesla také rozvoj účinných metod kybernetické obrany a prohloubení mezinárodní spolupráce ve snaze čelit agresi také na digitálním poli.

Velmi negativní je ničení fyzické infrastruktury, na jejíž obnově se prostřednictvím AAVIT podílejí i české firmy Kiwi.com, FERMAT CZ a Safetica. Podobné projekty přitom představila řada dalších národních oborových asociací nebo firmy samotné. 

Klíčová bude spolupráce veřejného a soukromého sektoru

Všichni diskutéři se shodli, že klíčovým prvkem pro další rozvoj kybernetické bezpečnosti jsou firmy.

Právě ty – a nikoliv státy – totiž přicházejí s bezpečnostními řešeními, která se následně uplatňují v praxi a ve prospěch bezpečnosti jednotlivých zemí. DIGITALEUROPE v této souvislosti iniciovala diskusi s Evropskou komisí o vytvoření fondu na podporu rekonstrukce digitální infrastruktury na Ukrajině. Všeobecná shoda panovala také na tom, že vzniklá situace značně posílila dynamiku transatlantické spolupráce.

„Vítáme, že digitální témata se stávají nedílnou součástí priorit českého předsednictví, stejně jako otázka pomoci Ukrajině a její rekonstrukce. Právě tady vidíme velkou budoucí roli českých firem. Moc nás také potěšilo, že bruselské publikum ocenilo odborný vhled vicepremiéra budoucí předsednické země Bartoše do témat, která se budou projednávat.“ dodává k průběhu celého summitu jeho přímý účastník, ředitel AAVIT Jaromír Hanzal.

AAVIT je asociací, která zastupuje digitální firmy a je první český člen platformy DIGITALEUROPE.