Firmy darují IT vybavení

AAVIT pomáhá Ukrajině

Mezinárodní iniciativy

AAVIT pomáhá Ukrajině

Funkční digitální infrastruktura je zásadní pro úspěšné vedení bojových operací, ale i pro informovanost obyvatel a zajištění pomoci vnitřním uprchlíkům na Ukrajině.

Díky pokročilým digitálním aplikacím se daří Ukrajině odolávat lépe ruské agresi i pomáhat svým občanům. A právě proto se Ministerstvo průmyslu a obchodu spojilo s IT firmami, aby zajistilo dodávky nezbytného vybavení, které udrží ukrajinskou digitální infrastrukturu funkční.

„Snažím se identifikovat vhodné způsoby, jak Ukrajině proti ruské agresi pomoci a zajištění funkční telekomunikační infrastruktury je jedním z nich. Proto jsme v předchozích týdnech pomohli zajistit dodávky IT vybavení na Ukrajinu. Děkuji jak mému týmu, tak českým firmám, se kterými jsme spolupracovali,“  říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Ve spolupráci se zástupci ukrajinského ministerstva pro digitální transformaci jsme identifikovali IT produkty, které jsou zásadní pro zajištění funkční telekomunikační infrastruktury na Ukrajině a komunikovali jej se zástupci českých IT firem,“ říká náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

Pomáhají i české firmy

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) mimo jiné oslovilo Asociaci pro aplikovaný výzkum v IT (AAVIT). Ta zprostředkovala konkrétní pomoc ze strany několika svých členských společností.

„Těší nás intenzivní zapojení členů AAVIT do pomoci Ukrajině. Věříme, že darované technologie přispějí k posílení její digitální odolnosti a poslouží jako pozitivní příklad pro další dárce. Jako součást DIGITALEUROPE hledáme spolu s dalšími evropskými asociacemi prostředky pro obnovu ukrajinské digitální infrastruktury také v rozpočtech EU“, říká ředitel AAVIT Jaromír Hanzal.

Výzva MPO byla úspěšná. Několik firem rychle zareagovalo a darovalo či zakoupilo vybavení, které je v současné době distribuováno přímo na Ukrajinu. Vybavení se využije na ochranu kritické infrastruktury proti kybernetickým útokům a k dalším praktickým úkolům.

Globální společnost s českými kořeny Kiwi.com poskytla IT vybavení pro zálohování výkonu. Další společnost Safetica, která poskytuje služby v oblasti kyberbezpečnosti, poskytla digitální licence pro bezpečnostní software. A ryze český dodavatel špičkových automatizovaných strojů FERMAT přispěl bezdrátovými technologiemi.

Pomoc je distribuována ve spolupráci s ukrajinským ministerstvem pro digitální transformaci a dalšími subjekty na ukrajinské straně. České podniky jsou nadále jedním z klíčových aktérů pomoci Ukrajině.