Financování z veřejných zdrojů - Funding - VR

Technologie, kam se podíváš. VR v praxi zavádí hlavně ti odvážní

Členové / Virtual Reality

Technologie, kam se podíváš. VR v praxi zavádí hlavně ti odvážní

AAVIT – Asociace pro aplikovaný výzkum v IT sdružuje silné technologické hráče z různých oborů, od globálních firem až po začínající start-upy. Cílem je zdůrazňovat význam aplikovaných technologií.

Praxe ukazuje, že řada aktivit aplikovaného výzkumu končí na úrovni odborné publikace, ale výzkum, který by měl mít skutečný význam, musí prokázat přímý komerční efekt. AAVIT proto mj. podporuje svoje členy k přímé interakci, která dokáže ve výsledku naplnit očekávání obou stran. Příkladem je spolupráce technologického start-upu Virtual Lab, který se zabývá vývojem řešení ve virtuální a rozšířené realitě (VR/AR), s multinárodní technologickou firmou Kiwi.com.

VR bude měnit trh práce

Virtuální realita proniká i do oblasti HR. Významné zahraniční firmy potvrzují výrazné zlepšení soft skills a celkového výkonu organizace právě díky jejímu zapojení. V Čechách ale zatím podniky kolem VR opatrně našlapují a asi nepřekvapí, že jednou z prvních odvážných firem, která otevřela dveře využití VR v oblasti komunikace, je Kiwi.com, jejíž  úspěch je založen právě na technologickém vizionářství. 

Jak upřesňuje zakladatel Virtual Labu Leoš Kubíček: „Virtuální realita nabízí přesně to, co firmy hledají – urychluje a usnadňuje změnu návyků. Mluvíme o „immersive learning“, účastníci se doslova ponoří do reálné situace a učí se prožitkem. Trénink tak má vyšší učební efekt, je postavený pro aktuální praktickou potřebu, je okamžitě využitelný v praxi a důležité je i to, že lidi baví“. 

Tomu dává za pravdu Jiří Svoboda z  Kiwi.com. „Soft skills jsou pro kariérní úspěch stejně důležité jako znalosti z jiných oborů, ne pro všechny jsou však kurzy komunikace srozumitelné a znalosti z nich využitelné v praxi. Nabídka Virtual Labu nás zaujala a VR tréninky prezentačních dovedností teď testuje náš mezinárodní tým interních lektorů.“ 

Změna dynamiky komunikace

I s další aplikací se Virtual Lab trefil do potřeb Kiwi.com. Trhu začínají dominovat platformy, lidé se potřebují propojit z různých míst na světě a právě na to reaguje LMVR (Let’s meet VR)  – 3D platforma pro spolupráci na dálku, která jednoduše propojuje kolegy, klienty a odborníky v 3D virtuálním prostoru. Potřebujete pouze vlastní účet na webovém rozhraní a nabitý headset. V aplikaci si vyberete design virtuálního prostoru, nahrajete postavu svého avatara, pozvete další účastníky, kteří se stejným způsobem připojí a schůzka nebo prezentace v 3D prostoru může začít. LMVR nachází největší uplatnění v oblasti kreativních workshopů a při představování 3D modelů nových produktů. 

Spolupráce je přínosná pro obě strany – Kiwi.com aktuálně testuje propojení Prahy, Brna a Bratislavy, kde chce LMVR nasadit jako prostředí pro kreativní workshopy a Virtual Lab získá další podněty z praxe. Obě firmy jsou členy AAVIT a v praxi dokazují, že digitální technologie vytvářejí lepší společnost a usnadňují lidem život.