AAVIT v roce 2024
AAVIT v roce 2024
Asi nejčastěji opakovaným heslem veřejné debaty v roce 2024 bylo: „Český ekonomický model se vyčerpal“. Model založený primárně na výrobním průmyslu, levné ale přitom kvalifikované a disciplinované pracovní síle, zároveň energeticky náročný a náchylný k narušení dodavatelských řetězců.
Jako AAVIT už od svého vzniku tvrdíme, že je pouze otázkou času, než nás neudržitelná struktura české ekonomiky “dožene”. Stagnace Německa a hrozba politicky motivovaných obchodních válek s USA jen dál umocňují hluboce zakořeněné problémy české ekonomiky.
Kdy jindy než teď bychom tedy měli klást důraz na transformaci našeho hospodářství směrem k digitální ekonomice? V AAVIT na této přeměně vytrvale pracujeme. Ohlédněte se s námi za nejdůležitějšími aktivitami naší asociace v roce 2024.
Digitální legislativa a fundraising pro digitální sektor
Zatímco rok 2023 byl ve znamení dojednávání významných aktů digitální legislativy jako Chips Act, Data Act, AI Act, NIS2 nebo Cyber Resilience Act, rok 2024 přinesl diskuzi o implementaci na národní úrovni a řešení specifických problémů, které překlopení této legislativy do praxe přináší (například z hlediska kapacit, které Česko na tuto problematiku alokuje).
Zástupci AAVIT se zúčastnili řady kulatých stolů, panelových diskuzí a vytrvale zasílali připomínky odpovědným autoritám. Celkem 15x jsme se účastnili jednání pracovních skupin pro přípravu nástrojů veřejné podpory a připomínkovali jsme 7 programů a dotačních výzev s celkovou alokací 13 miliard Kč.
V květnu jsme uspořádali naši první velkou mezinárodní konferenci s názvem Quo Vadis, digitální Česko? Za účasti inspirativních hostů z řad europoslanců, poslanců PSP ČR, vysokých úředníků i zástupců byznysu a byznysových asociací jsme diskutovali o tom, jak přistupovat k digitální regulaci, jak zajistit pro český digitální sektor více finančních prostředků, jak zvýšit digitální kompetence našich občanů nebo změnit celkový mindset populace. Svoji zdravici nám zaslala ředitelka DIGITALEUROPE Cecilia Bonefeld-Dahl a prezident Digital Poland Michal Kanownik.
Internacionalizace
Rok 2024 byl mimořádně nabitý – realizovali a účastnili jsme se 17 konferencí, workshopů a zahraničních cest.
Již tradičně jsme se prostřednictvím našeho členství v DIGITALEUROPE zúčastnili dvou NTA Summitů, které se letos uskutečnily v Budapešti a ve Varšavě. Jejich hlavní náplní byla následující témata:
- dobudování jednotného digitálního trhu v EU
- reakce na Draghi/Letta reporty a podpora digitální ekonomiky
- implementace evropské digitální legislativy
To však zdaleka nebylo vše. Díky klastrovým cestám do Chile/Uruguaye a Alžírska jsme navázali kontakty s partnery z jiných kontinentů a poskytli jsme našim členům platformu pro hledání nových obchodních příležitostí. Ve Varšavě jsme kromě NTA Summitu rovněž byli na setkání CEE Digital Coalition a CEE Innovation Day, jejichž hlavním posláním bylo spolupracovat posílení digitálních ekonomik v zemích střední a východní Evropy.
Na jaře jsme posílii naše vztahy s regionálními partnery i českými stakeholdery na 3Seas Summitu ve Vilniusu a rovněž by neměly být pozapomenuty naše letní cesty na Summer Summit DIGITALEUROPE v Bruselu. Náš ředitel Jaromír Hanzal tam oficiálně byl potvrzen ve funkci člena executive boardu DIGITALEUROPE. Následně jsme se vypravili do Štrasburku na recepci DIGITALEUROPE u příležitosti první plenární schůze Evropského parlamentu.
Klastrová činnost a podpora digitálních kompetencí
V uplynulém roce jsme výrazně akcelerovali naši klastrou činnost. Kromě řady matchmakingových a na oblast policy zaměřených zahraničních cest jsme pro naše členy a partnery realizovali několik školení a workshopů. Členům klastru jsme vytvořili dobré podmínky pro networking, díky kterému posílili projektovou spolupráci a navázali nové obchodní vztahy.
Klastrové aktivity jsme stvrdili získáním Bronze Labelu, který nám udělila Evropská iniciativa klastrové excelence. Tato pečeť nám do budoucna otevírá dveře k dalším projektům a rozšiřuje nám prostor pro spolupráci na evropské úrovni.
Stejně jako minulý rok jsme se s partnery z Digital Coalition, Zwiazek Cyfrowa Polska a IVZS podíleli na realizaci iniciativy IT Fitness Test, letos jako hlavní gestor projektu v Česku. Opět se nám podařilo otestovat významné množství českých žáků, studentů a učitelů. Test dokončilo přes 67 tisíc z nich.
Do testování se zapojila ¼ základních a téměř ½ středních a vyšších odborných škol. Výsledky iniciativy jsme představili v rámci Týdne pro digitální Česko a prezentovali jsme ji na několika akcích věnovaných problematice digitálního vzdělávání. V lednu 2025 na toto téma uspořádáme odborný panel, na kterém je budeme hlouběji diskutovat s partnery iniciativy a odborníky.
Noví členové, partnerství a pohled do budoucna
V průběhu roku 2024 do AAVIT vstoupilo 9 nových členů; od digitálních start-upů, velkých technologických gigantů, etablovaných českých IT společností nebo významnou právní kancelář se zaměřením na obchodní právo a digitální sektor.
Řady AAVIT mimo jiné obohatila Česká asociace umělé inteligence, která nám vedle zvýšení expertízy v oblasti AI přinesla více než 250 asociovaných členů a možnost spolupracovat s novými zajímavými partnery.
Vedle dlouhodobých institucionálních ukotvení jsme se v minulém roce stali členy Unie zaměstnavatelských svazů a Česko-izraelské smíšené obchodní komory. Tyto nové vazby rozšiřují náš potenciál připomínkovat klíčovou legislativu a nástroje veřejné podpory a posilují inovační étos AAVIT.
Pokud jde o výhled na příští rok 2025, budeme pokračovat v našich současných aktivitách. Velkým tématem AAVIT bude příprava nového víceletého finančního rámce EU, jehož finální podoba vytvoří kostru pro budoucí nástroje veřejné podpory. Uděláme vše pro to, aby oblasti inovace a digitalizace získaly co největší podíl financování, a to prostřednictvím vyjednávání na domácí i evropské úrovni.
Opět budeme realizovat IT Fitness Test – 4. ročník nově už od února a pouze v jarní části školního roku. Budeme pokračovat v dohlížení a připomínkování implementace digitální legislativy, zejména AI Actu a systematicky zlepšovat postavení digitálního byznysu v prostředí české ekonomiky. Podrobně se zaměříme na parlamentní volby, které se v Česku chystají na podzim 2025.
EU i Česko se nachází v situaci, kdy už jsme našli odvahu pojmenovat strukturální problémy, kterým naše ekonomiky čelí. Budeme ukazovat, kudy vede cesta ven.
📅 Save the date/month
20/02/2025 – Masters of Digital v Bruselu, akce DIGITALEUROPE
02/2025 – zahájení IT Fitness Testu 2025
05/2025 – NTA Summit DIGITALEUROPE v Kodani
09/2025 – členské setkání AAVIT
09/2025 – setkání CEE Digital Coalition ve Varšavě
11/2025 – NTA summit DIGITALEUROPE v Nikosii