LFU

Laptops for Ukraine

Laptops for Ukraine

Dejte svému nevyužitému notebooku, telefonu nebo tabletu nový život v rukou ukrajinského zdravotníka, učitele nebo studenta.

Jaká zařízení jsou zapotřebí?

 • Přenosné počítače
 • Tablety
 • Telefony

Jak mám darovat?

Dary nad 50 kusů zařízení:

Větší dary pomáhá procesovat digitální tým Úřadu vlády. Není je nutné osobně doručovat, budou vyzvednuty v rámci mechanismu civilní ochrany EU. 

 • Kontaktní email: digiczech@vlada.cz

Individuální a menší dary do 50 ks:

Individuální a menší dary je možné poslat poštou nebo doručit na adresu: 

 • AAVIT, Branická 26/43, Praha 4 – Braník, Česká republika (akcelerátor The Forge)
 • E-mailové dotazy: ukrajina@aavit.cz 
 • Kontaktní tel: +420 703 147 664 
 • Doba sběru: od 8:00 do 16:00 hod: (prosíme, zavolejte předem na výše uvedené telefonní číslo pro upřesnění údajů a času příjezdu)

Proč jsou zařízení zapotřebí?

 • 7,1 milionu osob je vnitřně vysídleno, včetně až 2,8 milionu dětí
 • 5,7 milionu dětí na Ukrajině má narušené vzdělávání
 • 2677 vzdělávacích institucí bylo poškozeno nebo zničeno
 • 1153 budov v 542 veřejných nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních bylo poškozeno nebo zničeno

Časté otázky

Mohu darovat jiné materiály než počítače/zařízení?

Ano, Ukrajina potřebuje všechny typy ICT vybavení, od obrazovek až po nabíječky. Neváhejte darovat také tento druh vybavení. 

Jaké jsou minimální požadavky na prostředky?

Prostředky by měly být plně funkční. Pro notebooky to znamená také fungující baterii, obrazovku a klávesnici/trackpad. U telefonů nebo jiných zařízení s dotykovými obrazovkami by měla fungovat baterie a obrazovka. Přidejte prosím nabíječku, je-li k dispozici.

Požadujete zvláštní značku/OS zařízení?

U notebooků mohou být systémy Windows/Mac/Linux. U jiných zařízení mohou být systémy Android/iOS.

Musím zařízení před darováním vymazat?

Ano, to je důležité: před darováním odstraňte ze svého zařízení veškeré osobní/citlivé informace. Ukrajinské ministerstvo pro digitální transformaci, Evropská komise a GŘ DIGITALEUROPE nepřebírají odpovědnost za žádné informace, které zůstávají v darovaném zařízení.

Co se stane s mém zařízením, když se dostane na Ukrajinu?

Dodání zařízení bude koordinováno ukrajinským ministerstvem pro digitální transformaci a distribuováno tam, kde je nejvíce zapotřebí. Může se jednat o školu, nemocnici, místní správu nebo jednotlivce. Toto rozhodnutí závisí na kvalitě zařízení a nejnaléhavějších potřebách Ukrajiny. V průběhu kampaně budeme pravidelně referovat o osobách, které zařízení přijímají.

Jsem ukrajinským občanem a potřebuji notebook, kde jej mohu získat?

Děkujeme za Vaši zprávu. Jsme si vědomi toho, že mnoho ukrajinských občanů v současné době potřebuje tato zařízení. Proto jsme tuto kampaň vytvořili.

Priority, pokud jde o dary, budou koordinovány ukrajinským ministerstvem pro digitální oblast. Prvořadou prioritou bude kritická infrastruktura, jako jsou nemocnice a školy.

Po skončení kampaně vás budeme informovat o tom, kde byly notebooky darovány.

Přišel jsem o nabíječku, je to problém?

Ne, ale pokud máte fungující nabíječku, která tento proces značně usnadňuje, tak bychom ji upřednostnili.

Bude můj dar zveřejněn?

Ano – pokud s tím souhlasíte. Vedeme komunikační kampaň a budeme dárce a dary pravidelně zveřejňovat na internetových stránkách kampaně a v sociálních médiích. Můžete se rovněž podělit o svůj příběh o darech v komunitě Futurium EUTech4 Ukraine a na sociálních médiích pomocí #LaptopsforUkraine.

Jak se moje zařízení dostane na Ukrajinu?

Dodávky budou koordinovány prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU.

Podrobnější informace k iniciativě

www.laptopsforukraine.com

Ukrajina potřebuje pomoc k tomu, aby zůstala připojena

Od začátku ruské invaze je pro Ukrajince stále obtížnější, aby děti a dospělí na Ukrajině zůstali připojeni k internetu. 

Válka měla ničivý dopad na ukrajinskou infrastrukturu a miliony lidí byly vysídleny, což přesunulo jejich práci, vzdělávání a společenský život do online prostředí. Odhaduje se, že 200 000 žáků v nejvíce postižených regionech se nyní učí na dálku.

Díky vážnému nedostatku elektronických zařízení, jako jsou notebooky, tablety a chytré telefony, hrozí, že ukrajinští občané budou odříznuti od internetu.

Pokud máte nové nebo použité zařízení, které Vám leží doma, dejte mu nový život v rukou ukrajinské zdravotní sestry, učitele nebo studenta. Jste-li firmou a máte-li k dispozici náhradní ICT vybavení, použijte jej na podporu boje za demokracii na evropských hranicích.

Váš dar podpoří nemocnici při poskytování základní péče, pomoci dětem pokračovat v jejich vzdělávání nebo pomoci místní samosprávě při poskytování životně důležitých služeb.

Díky mechanismu civilní ochrany EU můžeme tato zařízení dopravit na Ukrajinu 

tam, kde jsou nejvíce zapotřebí. 

Pomozme Ukrajině zůstat digitálně propojenou.

Shromažďujme #LaptopsforUkraine.