Laptops for Ukraine

Laptops for Ukraine

Laptops for Ukraine / Mezinárodní iniciativy

Laptops for Ukraine

Dejte svému nevyužitému notebooku, telefonu nebo tabletu nový život v rukou ukrajinského zdravotníka, učitele nebo studenta.

European Commission
DIGITALEUROPE
Ministry of Digital Transformation of Ukraine

Informace o iniciativě Laptops for Ukraine

Od začátku ruské invaze je pro Ukrajince stále obtížnější zůstat připojeni.

Válka měla ničivý dopad na ukrajinskou infrastrukturu a miliony lidí byly vysídleny, což přesunulo jejich práci, vzdělávání a společenský život do online prostředí. Odhaduje se, že 200,000 žáků v nejvíce postižených regionech se nyní učí na dálku.

Díky vážnému nedostatku elektronických zařízení, jako jsou notebooky, tablety a chytré telefony, hrozí, že ukrajinští občané budou odříznuti od internetu.

Zároveň došlo k největšímu přemístění muzejních sbírek na ochranu ukrajinského umění před válkou, přičemž bylo evakuováno více než 300,000 objektů. Digitální zařízení mohou pomoci sledovat evakuované ukrajinské kulturní dědictví, zachovat ho nebo v případě potřeby obnovit.

Díky mechanismu civilní ochrany EU můžeme tato zařízení dopravit na Ukrajinu tam, kde jsou nejvíce zapotřebí.

Pomozme Ukrajině zůstat digitálně propojenou. Shromažďujme #LaptopsforUkraine.

Proč jsou zařízení zapotřebí?
  • 7,1 milionu osob je vnitřně vysídleno, včetně až 2,8 milionu dětí
  • 5,7 milionu dětí na Ukrajině má narušené vzdělávání
  • 2677 vzdělávacích institucí bylo poškozeno nebo zničeno
  • 1153 budov v 542 veřejných nemocnicích a jiných zdravotnických zařízeních bylo poškozeno nebo zničeno
Jaká zařízení jsou zapotřebí?

Pokud máte nové nebo použité zařízení, které Vám leží doma, dejte mu nový život v rukou ukrajinské zdravotní sestry, učitele nebo studenta. Jste-li firmou a máte-li k dispozici náhradní ICT vybavení, použijte jej na podporu boje za demokracii na evropských hranicích.

Váš dar podpoří nemocnici při poskytování základní péče, pomoci dětem pokračovat v jejich vzdělávání nebo pomoci místní samosprávě při poskytování životně důležitých služeb.

  • Přenosné počítače
  • Tablety
  • Telefony
  • Skenery, kamery, úložná zařízení (speciálně pro kulturní instituce)

Jak mám darovat?

Dary nad 50 kusů zařízení:

Větší dary pomáhá procesovat digitální tým Úřadu vlády. Není je nutné osobně doručovat, budou vyzvednuty v rámci mechanismu civilní ochrany EU. 

Kontaktní email: digiczech@vlada.cz

Individuální a menší dary do 50 kusů:

Individuální a menší dary je možné poslat poštou nebo doručit na adresu: 

Kulturní dary

Iniciativa Laptops for Ukraine se rozšířila, aby pomohla institucím kulturního dědictví na Ukrajině digitálně dokumentovat, skenovat a fotografovat dokumenty a předměty ohrožené ztrátou v důsledku války. Je naléhavě zapotřebí vybavení, jako jsou notebooky, skenery a zařízení pro ukládání dat, aby bylo možné skenovat a digitálně dokumentovat své kulturní dědictví. Cílem je vystopovat zničené, ztracené a ukradené předměty kulturního dědictví, obnovit je a přivést zpět k životu a zachovat a zpřístupnit je všem na internetu.

Organizace, které mají zájem o darování vybavení ukrajinským institucím kulturního dědictví, jako jsou knihovny a muzea, se vyzývají, aby se e-mailem obrátily na Generální ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie (GŘ CNECT), oddělení odpovědné za digitální kulturní dědictví. Abychom toho dosáhli, úzce spolupracujeme s nadací Europeana, která oslovuje zúčastněné strany.

Časté dotazy

Mohu darovat jiné materiály než počítače/zařízení?

Ano, Ukrajina potřebuje všechny typy ICT vybavení, od obrazovek až po nabíječky. Neváhejte darovat také tento druh vybavení. 

Jaké jsou minimální požadavky na prostředky?

Prostředky by měly být plně funkční. Pro notebooky to znamená také fungující baterii, obrazovku a klávesnici/trackpad. U telefonů nebo jiných zařízení s dotykovými obrazovkami by měla fungovat baterie a obrazovka. Přidejte prosím nabíječku, je-li k dispozici.

Požadujete zvláštní značku/OS zařízení?

U notebooků mohou být systémy Windows/Mac/Linux. U jiných zařízení mohou být systémy Android/iOS.

Musím zařízení před darováním vymazat?

Ano, to je důležité: před darováním odstraňte ze svého zařízení veškeré osobní/citlivé informace. Ukrajinské ministerstvo pro digitální transformaci, Evropská komise a GŘ DIGITALEUROPE nepřebírají odpovědnost za žádné informace, které zůstávají v darovaném zařízení.

Co se stane s mém zařízením, když se dostane na Ukrajinu?

Dodání zařízení bude koordinováno ukrajinským ministerstvem pro digitální transformaci a distribuováno tam, kde je nejvíce zapotřebí. Může se jednat o školu, nemocnici, místní správu nebo jednotlivce. Toto rozhodnutí závisí na kvalitě zařízení a nejnaléhavějších potřebách Ukrajiny. V průběhu kampaně budeme pravidelně referovat o osobách, které zařízení přijímají.

Jsem ukrajinským občanem a potřebuji notebook, kde jej mohu získat?

Děkujeme za Vaši zprávu. Jsme si vědomi toho, že mnoho ukrajinských občanů v současné době potřebuje tato zařízení. Proto jsme tuto kampaň vytvořili.

Priority, pokud jde o dary, budou koordinovány ukrajinským ministerstvem pro digitální oblast. Prvořadou prioritou bude kritická infrastruktura, jako jsou nemocnice a školy.

Po skončení kampaně vás budeme informovat o tom, kde byly notebooky darovány.

Přišel jsem o nabíječku, je to problém?

Ne, ale pokud máte fungující nabíječku, která tento proces značně usnadňuje, tak bychom ji upřednostnili.

Bude můj dar zveřejněn?

Ano – pokud s tím souhlasíte. Vedeme komunikační kampaň a budeme dárce a dary pravidelně zveřejňovat na internetových stránkách kampaně a v sociálních médiích. Můžete se rovněž podělit o svůj příběh o darech v komunitě Futurium EUTech4 Ukraine a na sociálních médiích pomocí #LaptopsforUkraine.

Jak se moje zařízení dostane na Ukrajinu?

Dodávky budou koordinovány prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU.

🇺🇦 Podrobnější informace k iniciativě najdete na www.laptopsforukraine.com