IT Fitness Test 2023

Letošní ročník IT Fitness Test probíhá nadmíru úspěšně. Zúčastnilo se už více než 73 000 českých studentů

IT Fitness Test / Mezinárodní iniciativy

Letošní ročník IT Fitness Test probíhá nadmíru úspěšně. Zúčastnilo se už více než 73 000 českých studentů

Iniciativa IT Fitness test 2023 V4 & Ukraine, jejímž cílem je otestovat digitální dovednosti žáků a studentů, dosáhla v Česku mety 73 390 otestovaných osob od začátku testování. Iniciativu jsme oficiálně spustili dne 3. dubna 2023 spolu s neziskovou organizací Česko.Digital. Počet aktuálně otestovaných českých žáků základních škol činí 36 646, zatímco středoškoláků a studentů vysokých škol je 36 744 otestovaných. 

IT Fitness Test je známý projekt s dlouhou tradicí, do kterého se za posledních 11 let trvání zapojilo více než 400 000 respondentů z regionu V4. Minulý rok se do testování zapojilo více než 8 000 žáků a studentů. Cíl pro letošní ročník, zapojit celkem 20 000 studentů, byl pokořen již během druhého měsíce od spuštění testování.

Průměrná úspěšnost žáků základních škol se aktuálně pohybuje na úrovni 53 %, u studentů středních a vysokých škol je průměrná hodnota 48 %. Zatímco mezi studenty středních a vysokých škol vykazují studenti nepatrně lepší výsledky než studentky, u žáků základních škol si o něco lépe vedou naopak žákyně.

IT Fitness Test poskytuje komplexní otestování znalostí digitálních kompetencí

Podle ředitele AAVIT Jaromíra Hanzala se bez systematického zvyšování digitálních kompetencí českých obyvatel neobejdeme. „Je třeba jasně konstatovat, že pokud chce Česká republika udržet svou současnou konkurenceschopnost, nebo ji dokonce zvyšovat, neobejde se to bez důrazu na posílení digitálních kompetencí občanů. Nejde pouze o nároky pracovního trhu, ale o modernizaci státního aparátu a veškerých poskytovaných služeb. Digitalizace jednoznačně zvyšuje jeho efektivitu, ale je závislá na dostatečné úrovni digitální kompetence českých obyvatel. Jde o běh na dlouhou trať, ale naším cílem by mělo být, aby třeba za 20 let již žádní obyvatelé nežili v čistě analogovém světě.“

Petra Krištof, dobrovolnice v komunitě Česko.Digital doplňuje: „Všichni testovaní získávají kromě elektronického certifikátu potvrzujícího jejich digitální kompetence také možnost účastnit se soutěže o atraktivní ceny. Ti, kteří budou v listopadu 2023 vylosovaní, se mohou těšit například na iPad (hlavní cena), exkurzi v pražské pobočce společnosti Seznam.cz, drobnou elektroniku od společnosti Alza.cz a zajímavé edukativní materiály od společnosti ESET.”

Na úspěšné realizaci iniciativy se podílí řada partnerů

Nad projektem převzalo v České republice záštitu několik významných partnerů ze soukromého i veřejného sektoru. A to konkrétně Svaz průmyslu a dopravy ČR, Microsoft, Alza, Ministerstvo školství, tělovýchovy a sportu a Ministerstvo práce a sociálních věcí.


Testování se můžete zúčastnit i nadále prostřednictvím oficiálních stránek projektu pro Českou republiku ➡️ https://itfitness.eu/cs/

Harmonogram projektu v roce 2023:

  • březen: lokalizace testu, pilotní zkouška
  • duben: zahájení testování
  • říjen: oficiální konec testování
  • listopad – prosinec: zpracování výsledků a vyhodnocení